A A A

Play Now TV BOX - pierwsze wrażenia z testów nowej usługi od Play. Czym jest Play Now TV BOX?

 

Jako, że jesteśmy sympatykami przede wszystkim telewizji satelitarnej tym razem jednak postanowiliśmy przetestować dostęp do telewizji przez internet.

PLAY NOW TV to nowa usługi telewizyjna. Aby z niej korzystać wystarczy dostęp do internetu (co ważne od dowolnego operatora) i wejście HDMI w telewizorze lub monitorze.

Play Now TV BOX to urządzenie marki Sagemcom model: DCTIW362 Play.

Urządzenie daje dostęp do pakietów telewizji na żywo, biblioteki VOD, YouTube, HBO GO i Netflix. Dzięki temu, że BOX jest z systemem AndroidTV 8.0 użytkownik może zainstalować dowolną aplikację ze Sklepu Play, np. WP Pilot, czy TVP VOD. Dodatkowo umożliwia odbiór kanałów z naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) lub kablowej (DVB-C). Obsługuje 4K UHD.

(foto: materiały prasowe Play)

 

Można przystąpić do testów bez zobowiązań, jednak należy podpisać stosowną umowę w salonie operatora sieci PLAY. Umowa zawierana jest na 24 miesiące, a pierwsze 6 miesięcy nie ponosimy żadnych opłat za pakiet podstawowy; w tym czasie także możemy bez konsekwencji zrezygnować z usługi oddając Box wraz z kompletnymi akcesoriami i opakowaniem. Więcej informacji na Blogu Play (nowe okno).

 

Rozpakowanie

Opakowanie jest niewielkie - w sam raz dopasowane do wymiarów urządzenia, a akcesoria mieszczą się w nim swobodnie.

W pudełku znajdują się:

 • Box
 • Zasilacz
 • Pilot wraz z bateriami
 • Przewód HDMI
 • Przewód LAN (RJ-45)
 • Instrukcja obsługi

 

 

Parametry techniczne:

 • 2 GB RAM
 • Pamięć 8GB
 • Procesor Dual-core 1.5 GHz
 • Wi-Fi ac 2x2 Dual Band
 • Tuner DVB-T/C (uwaga bez DVB-T2)
 • Wsparcie dla 4K HDR

Pełna specyfikacja na tej stronie (nowe okno).

 

Pierwsze wrażenia

 

Box jest niewielkich rozmiarów – niespełna 13 x 13 cm, natomiast długość pilota dochodzi do 18 cm.

Posiada złącza (od lewej):

 • gniazdo zasilania
 • gniazdo LAN
 • wyjście HDMI
 • wejście USB
 • wejście sygnału z anteny DVB-T lub telewizji kablowej DVB-C
 • gniazdo na karty microSD (z boku)

 

 

 

Pilot

Pilot jest zgrabny i całkiem dobrze leży w dłoni. Klawisze na pilocie po naciśnięciu są w miarę ciche (choć mogłoby być nieco lepiej) i nie przeszkadzają przy intensywnym użytkowaniu. Sporą zaletą są klawisze numeryczne, bardzo przydają się przy używaniu klawiatury ekranowej do wpisywania liczb. Pomimo, że Box posiada czujnik podczerwieni (okazało się przypadkiem, gdy zareagował na pilota od tunera satelitarnego), to nie jest on tutaj używany - fabryczny pilot działa przez Bluetooth, dzięki czemu nie trzeba celować pilotem prosto na odbiornik a i samego Boxa można ukryć np. za telewizorem.

Spodobała nam się funkcja wyszukiwania głosowego i ogólnie wyszukiwania, gdyż zakres gdzie wyszukiwana jest dana fraza jest szeroki i obejmuje m.in. YouTube, Program TV, oraz bibliotekę Wideo i Wypożyczalnię. Jeśli chodzi o wyszukiwanie głosowe, to jednak wymaga ono więcej dopracowania a ze strony użytkownika sporo cierpliwości.

 

Kanały TV

W ramach testów otrzymujemy urządzenie (TV BOX) w nieodpłatne użytkowanie, oraz przez pierwsze 6 miesięcy bezpłatny dostęp do kanałów TV z pakietu podstawowego PLAY NOW:

(foto: materiały prasowe Play)

 

 

W pakiecie podstawowym (dla testerów bezpłatnie przez 6 miesięcy) oprócz wyżej wymienionych w naszym egzemplarzu jest dostępny jeszcze kanał BBC Brit (są to okresowe promocja tzw. "otwarte okna").

Do pakietu podstawowego można dokupić jeden z pakietów dodatkowych: Pakiet Extra, Pakiet Sport, Pakiet Kids, oraz HBO / HBO GO.

 

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie odbiornika trwa kilka minut. Uruchamiając po raz pierwszy należy dokonać sparowania pilota z Boxem. Odbywa się to poprzez naciśnięcie i przytrzymanie dwóch przycisków na pilocie - plansza z instrukcją jest wyświetlana na ekranie. Należy skonfigurować podłączenie z internetem - za pomocą przewodu LAN lub bezprzewodowo przez Wi-Fi 2,4GHz lub 5GHz. W naszym przypadku pobrane i zaktualizowane zostało oprogramowanie pilota - uwaga w czasie aktualizacji nie należy naciskać klawiszy. Box zapyta nas o to czy chcemy korzystać z funkcji szybki start, czy jednak wolimy oszczędzać energię. Na szybkim starcie urządzenie uruchamia się w przeciągu ok 1-2 sekund, czyli jak na takie sprzęty bardzo szybko. Poruszanie się po menu jest bardzo proste i odbywa się za pomocą klawiszy góra / dół / prawo / lewo i OK. 

 

Obsługa

Polecane

Gdy już Box wystartuje pierwszym ekranem jest zakładka Polecane. Przewijając klawiszami w górę i w dół przełączamy pomiędzy pozycjami polecanymi przez operatora.

 

Telewizja

Drugą zakładką jest Telewizja.

 

Gdy zaznaczona jest telewizja (jak na zdjęciu powyżej) po kliknięciu OK wejdziemy na ekran "Teraz w TV", który możemy przełączyć na "Kanały TV", czyli listę wszystkich programów dostępnych w ofercie PLAY NOW. Lista prezentowana jest bardzo przejrzyście - duże logotypy kanałów TV. Przechodząc w prawo można natomiast wejść bezpośrednio na Program TV (EPG), który dodatkowo jest podzielony na 2 kategorie "Kanały filmowe" i "Kanały dla dzieci".

Zakładka "Teraz w TV", to przedstawienie aktualnie emitowanych pozycji programowych wraz z paskiem postępu (zobacz obraz poniżej na kanał Fox) posortowane wg. kolejności programów na liście kanałów, oraz wg kategorii, np. Informacje, Dla dzieci.

 

Przechodząc w prawo na zakładkę Kanały TV ukaże się lista wszystkich programów na żywo.

 

 

Po najechaniu na logo stacji wystarczy potwierdzić OK aby wyświetlić transmisję kanału. Na tej liście znajdują się kanały ze wszystkich pakietów PLAY NOW, także te których nie mamy wykupionych, oraz na końcu listy stacje wyszukane przez nas z naziemnej (DVB-T) lub kablowej (DVB-C) telewizji cyfrowej. Po włączeniu wybranego kanału pojawi się obraz wraz z informacjami o programie:

 • numer kanału
 • nazwa stacji
 • tytuł aktualnej audycji
 • czas rozpoczęcia i zakończenia audycji
 • logo stacji

Przełączanie między programami odbywa się na dwa sposoby i jest intuicyjne, a kanały wyświetlają się w ciągu od 1 do 3 sekund. Kanały można przełączać klawiszem P+ oraz P-, a także kursorami w prawo i w lewo. Co istotne odbiornik automatycznie pomija kanały, których nie mamy dostępnych w swoim pakiecie.

Kanały z telewizji naziemnej lub kablowej dodawane są na końcu listy programów - powyżej kanału nr 300, choć w moim przypadku miałem jedną "anomalię" TV6 zapisało się na pozycji 216. Wygląd listy w tym przypadku to tylko numer i nazwa kanału.

W naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce nadawanych jest na dzień dzisiejszy 29 programów + kilka lub kilkanaście jeśli ktoś jest w zasięgu multipleksów lokalnych lub zza granicy. Jedna ze stacji - TVP Sport jest nadawana dwukrotnie i w Boxie prawidłowo jest na liście zapisany 2 razy, jednakże na liście programów nie widać który z nich jest HD - prawidłowa nazwa kanału to "TVP Sport HD".

W trakcie oglądania gdy naciśniemy przycisk OK lub góra / dół ukaże się menu opcji danego programu. Możemy tutaj sprawdzić informacje o programie, oraz sprawdzić program telewizyjny dla aktualnego kanału TV, oraz dla innych stacji.

Play Now TV Box oferuje także tzw. catch up TV, czyli wideo na żądanie, które pozwala na oglądanie wybranych programów wyemitowanych wcześniej przez stacje telewizyjne. Możemy obejrzeć daną audycję od początku (!), zrobić pauzę aby potem kontynuować oglądanie, a także oglądać wybrane materiały do 7 dni po ich emisji (dotyczy wybranych programów). Możemy również nagrać daną audycję - tutaj uwaga, nagrywanie audycji nie następuje na nośnik typu dysk USB ani karta microSD, a jest zapisywane w chmurze! - dostajemy bezpłatnie miejsce na 30 godzin nagrań na czas do 180 dni, czyli jeśli program nagramy dzisiaj, pozostanie możliwy do odtworzenia maksymalnie 180 dni.
Opcja Info pokaże nam szczegóły aktualnej wybranej audycji.

Schodząc na Program TV możemy się cofnąć na poprzednie audycje i tutaj mamy możliwość aby obejrzeć to co wcześniej przegapiliśmy, lub zapomnieliśmy nagrać.

 

Opcja Ustawienia daje możliwość wyboru jakości oglądanej stacji TV:

 • auto
 • 1080p (4800kbps)
 • 720p (2800kbps)
 • 540p (1800kbps)
 • 540p (800kbps)
 • 360p (500kbps)
 • 180p (240kbps)

 

Polecamy używać jakości automatycznej - odbiornik samoczynnie dostosowuje jakość do parametrów łącza internetowego.

Zalecane parametry łącza internetowego - rzeczywista przepływność rzędu:
− min. 2 Mb/s – dla standardowej rozdzielczości;
− min. 5 Mb/s – dla treści w jakości Full HD
− min. 20 Mb/s – dla treści w jakości 4K UHD

 

Wideo

Kolejną zakładką jest Wideo. Jeśli zaciekawił Cię jakiś serial, a chciałbyś wszystkie odcinki obejrzeć od początku, to właśnie tutaj go znajdziesz.

 

Biblioteka zawiera treści wideo. Są to między innymi filmy, seriale, kreskówki, programy dokumentalne - ogromna ilość tego co już było emitowane w telewizji. Możesz obejrzeć treści z tych kanałów telewizyjnych, które są w Twoim pakiecie. Jeśli dana audycja nie jest dostępna dla Ciebie, pojawi się stosowna informacja wraz ze szczegółami dotyczącymi dostępności treści.

Przy każdym z materiałów jest także informacja o dacie do kiedy dany program jest dostępny - istnieją ograniczenia czasowe ze względu np. na licencje.

Treści Wideo można sortować wg. alfabetu, daty dodania i daty produkcji. Można użyć także funkcji wyszukiwania, jest w lewym górnym rogu ekranu, oraz wyszukiwania głosowego.

 

Wypożyczalnia

W Play Now jest też dostępna biblioteka VOD - wideo na żądanie. Za opłatą 4 - 9 zł można wypożyczyć dany film na 72 godziny. Tutaj także filmy są posegregowane wg kategorii tematycznych.

 HBO GO

Opcja HBO GO jest dostępna dla abonentów z pakietem HBO. Pakiet zawiera HBO, HBO 2, HBO 3, oraz HBO GO.

 

Netflix

Netflix w Play

Usługę tą można w dowolnym momencie włączać i zarządzać nią z poziomu Boxa. Więcej informacji na stronie:

https://www.play.pl/uslugi/netflix/

 

Aplikacje

Play Now TV BOX umożliwia instalowanie dowolnych aplikacji ze Sklepu Play, konieczne jest posiadanie lub założenie konta Google. W naszym przypadku zainstalowaliśmy TVP VOD i WP pilot. Ikony aplikacji można przenosić - odbywa się to poprzez najechanie na ikonę i dłuższe przytrzymanie klawisza OK, a następnie umieszczamy ikonę na miejscu docelowym.

Zauważyliśmy, że przy pierwszym korzystaniu z WP pilot gdy wyświetla się reklama (na koncie darmowym), to obraz nie jest płynni - bardzo mocno się zawiesza. Podejrzewamy, że jest tak dlatego iż w tym momencie na obraz jest jakby nałożony link z adresem URL i po kliknięciu powinno nas przenieść do strony www tejże reklamy, jednak tego nie testowaliśmy :-)

 

Podsumowanie

Po kilku dniach testów możemy stwierdzić, że odbiornik dobrze się używa. Pod kątem wizualnym także nie szpeci półki i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Pilot także mi się podoba. Czasem zdarzają mu się delikatne zawieszania się, ale nie są one na tyle długie (kilka sekund) aby przeszkadzały czy irytowały i Box sam się "odwiesza" i dalej działa płynnie.

Co warto podkreślić to że testujemy jeden z pierwszych egzemplarzy i będziemy go testować na pewno kilka kolejnych miesięcy (6 miesięcy jest bez opłat i bez zobowiązań), dlatego wszystko może się dziać i ewentualne uwagi będziemy zgłaszać do Play, do tego zresztą też zachęcamy wszystkich testerów. Play także zaprasza do wyrażania opinii na specjalnej stronie internetowej (należy podać numer umowy): http://play-test.badanie.net/(nowe okno)

Szkoda, że głowica DVB-T/C w tym odbiorniku nie jest już DVB-T2, gdyż tutaj już odbieramy kanały DVB-T2 H.265 z Niemiec i do tego DVB-T2 w Polsce zbliża się dużymi krokami.

Dla nas ogromną zaletą jest to że Box jest z otwartym AndroidTV. Nie lubimy mnożyć X odbiorników - każdy do innej usługi. Potwierdzamy prawidłowe i bezproblemowe działanie usług: YouTube (zainstalowane fabrycznie), TVP VOD, WP pilot, oraz Player. Dodatkową zaletą jest także, to że nie jesteś przywiązany do Play jako do dostawcy internetu, który możesz mieć od dowolnego dostawcy. U konkurencji nie jest to możliwe.

Na koniec zastrzegamy sobie dowolne modyfikacje i aktualizacje niniejszego tekstu, gdyż testujemy cały czas :-)

Zobacz:

Aktualna lista kanałów Play NOW TV Box

 

Aktualizacja 31-08-2019

Komentarze  

#5 DanielK 2021-02-18 16:32
Cytuję Sylwia:
Problemy z telewizją naziemną


PODŁĄCZYŁAM ANTENĘ I NIBY NA LIŚCIE POJAWIŁY SIĘ KANAŁY DVBT ALE NIE DZIAŁAJĄ. RÓWNIEŻ SKANOWANIE KOŃCZY SIĘ NIEPOWODZENIEM I WYSKAKUJE KOMUNIKAT ŻE NIE ZNALEZIONO KANAŁÓW. JAK MOGĘ TO NAPRAWIĆ? GDZIE W DEKODERZE SĄ INFORMACJE O EWENTUALNIE WŁĄCZONYM ZASILANIU ANTENY. GDYBY TO WYŁĄCZYĆ TO PEWNIE BY DZIAŁAŁO.

Boxy z systemem Android często potrzebują sygnału z anteny o bardzo dobrej jakości.
Cytować
#4 Sylwia 2021-01-29 06:36
Problemy z telewizją naziemną


PODŁĄCZYŁAM ANTENĘ I NIBY NA LIŚCIE POJAWIŁY SIĘ KANAŁY DVBT ALE NIE DZIAŁAJĄ. RÓWNIEŻ SKANOWANIE KOŃCZY SIĘ NIEPOWODZENIEM I WYSKAKUJE KOMUNIKAT ŻE NIE ZNALEZIONO KANAŁÓW. JAK MOGĘ TO NAPRAWIĆ? GDZIE W DEKODERZE SĄ INFORMACJE O EWENTUALNIE WŁĄCZONYM ZASILANIU ANTENY. GDYBY TO WYŁĄCZYĆ TO PEWNIE BY DZIAŁAŁO.
Cytować
#3 Cyfrowy Blog 2019-04-11 11:58
Play Now TV od dzisiaj już oficjalnie.
Więcej inbformacji:
https://satkurier.pl/news/179595/play-now-tv-wchodzi-na-rynek-jaka-oferta-i-ceny.html
----
Pojawiły się m.in. nowe kanały od Disney, a także nowe oprogramowanie z poprawkami.
Umożliwiono m.in. wybór wersji językowej.
Cytować
#2 Cyfrowy Blog 2019-03-15 11:10
Pojawiło się nowe oprogramowanie do Play Now TV Box
https://blogplay.pl/2019/03/play-now-tv-update-boxa/
Cytat:
"Najbardziej zauważalne zmiany to:

– skróciliśmy czas zmiany kanałów

– zlikwidowaliśmy problem znikających Ustawień z menu – teraz są na stałe widoczne w menu

– poprawiliśmy proces wypożyczania dla filmów w prezencie

– dodaliśmy opcje wyboru źródła sygnału dla kanałów z telewizji naziemnej lub kablowej; dzięki temu w sytuacji, gdy dekoder wyszukał ten sam kanał więcej niż raz (np. raz w wersji kodowanej a raz niekodowanej lub z dwóch różnych nadajników) można wybrać lepsze źródło kanału (niekodowane lub to o lepszej jakości); urządzenie zapamięta nasz wybór. Ta poprawka rozwiąże większość zgłaszanych kłopotów z telewizją naziemną lub kablową.

Dodatkowo znacznie poprawiliśmy wydajność aplikacji"
Cytować
#1 Piotr 2019-03-07 09:38
Witam, dla mnie jakość Eleven Sports, pomimo wybrania 1080p, fatalna. Transmisji z meczu nie da się oglądać, ponieważ wygląda to jak film dokumentalny (wrażenie spowolnienia akcji). Pozostałe kanały HD do zaakceptowania, jeśli chodzi o jakość, chociaż bez wątpienia lepiej prezentują się z satelity. Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok Odmawiać