A A A

W ostatnich dniach dużo mówi się o operacji wojsk Tureckich na terenie Syrii szczególnie w regionach zajmowanych przez Kurdow. Skłoniło mnie to do przyjrzenia się tamtejszym stacjom telewizyjnym.

Kurdowie zamieszkują łączące ze sobą przygraniczne tereny Syrii, Iraku, Iranu i Turcji. Media z Kurdystanu ciężko jest znaleźć poprzez kryterium "Kurdystan" ponieważ pomimo wieloletnich starań kurdów o własne państwo nadal niestety pozostają "bezdomnym". Jest to naród bardzo doświadczony przez wojny i nękany z wielu stron, kiedyś przez wojska Saddama Husajna a jeszcze do niedawna przez bojowników ISIS. Niestety i Turcja ma też bardzo wrogie nastawienie do tego narodu.

Na najpopularniejszym w Polsce satelicie Eutelsat HotBird 13°E znajdziemy kilka stacji telewizyjnych i radiowych nadawanych w języku Kurdyjskim.
Rudaw, Kurdsat, Kurdistan 24, Aryen TV, a także kanał Sahar Kurdi nadawany przez telewizję irańską IRIB. Część ze stacji telewizyjnych nadawanych jest z terenu Iraku, a część z Europy.
Oprócz satelity HotBird kanały w języku kurdyjskim nadawane są z jeszcze 3 innych pozycji satelitarnych: 7°W, 10°E, 21,5°E.

Obecnie tematyka większości kurdyjskich kanałów telewizyjnych jest zdominowana przez tematykę związaną z operacją wojsk tureckich.

Poniżej kilka screenów ze stacji TV nadających w języku kurdyjskim.

 

Aryen TV

Aryen TV

 

CIRA TV

CIRA TV

 

Jin TV

Jin TV

 

Kurdistan 24 HD

Kurdistan 24 HD

 

Kurdistan TV

Kurdistan TV

 

Kurdsat

Kurdsat

 

Ronahi TV

Ronahi TV

 

RUDAW HD

RUDAW HD

 

STERK TV

STERK TV

 

WAAR HD

WAAR HD

 

Zagros TV

Zagros TV - Eutelesat 10°E

 

Sahar Kurdish (Irańska IRIB)

Sahar Kurdish (Irańska IRIB)

 

Zalecana antena satelitarna do odbioru telewizji z satelity Eutelsat HotBird 13°E powinna mieć średnicę około 80 cm - tak samo jak dla polskich platform cyfrowych.

To tylko mała namiastka kurdyjskich stacji telewizyjnych, a wymieniłem tylko te które w łatwy sposób są osiągalne na terenie Polski.

 

Aktualizacja: 14-10-2019

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok Odmawiać