A A A

Jaka naszym zdaniem powinna być telewizja na kartę?

Na początek - trochę historii

Pierwsza w Polsce oferta telewizji na kartę wystartowała 3 października 2008 roku.

Nazywała się "Telewizja Na Kartę" i uruchomiona została przez spółkę Cyfrowy Dom należącą do medialno-rozrywkowego holdingu Grupa ITI.

Karta Telewizji Na Kartę 2008 r

Oferowała dwa pakiety programowe:

 • Pakiet Bez Opłat - składający się z 14 kanałów kodowanych (TVP 1, TVP 2, TVN, TVN Siedem, TV 4, TV Puls i inne), oraz satelitarnych kanałów niekodowanych. Dla kart startowych aktywowanych do 31 marca 2010 kanały z tego pakietu pozostają aktywne przez okres ważności oferty. Natomiast dla aktywowanych od 1 kwietnia 2010 pozostają aktywne przez okres ważności doładowania oraz 12 miesięcy po jego wygaśnięciu.
 • Pakiet Na Doładowanie - składający się z 10 kanałów satelitarnych (TVN 24, TVN Style, TVP Sport, Discovery Channel, Kino Polska i inne). Kanały dostępne są po dokonaniu doładowanie przez czas określony na starterze. Po upływie okresu doładowania kanały są ponownie szyfrowane, do czasu wykonania kolejnego doładowania.

Samą kartę można było nabyć za 49 zł a dekoder wraz z kartą za 199 zł.

Oferta "Telewizja Na Kartę" została zakończona 31 października 2016 roku. Klienci mieli możliwość "łagodnego" przejścia na umowę o abonament lub na ofertę SMART HD+

W maju 2010 wystartowała Telewizja na kartę HD, która oferowała użytkownikom dostęp do kanałów w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Na początku składała się z 2 pakietów programowych, a potem rozszerzono o kolejne 2 dając w sumie 4 pakiety programowe. W tej ofercie karta podobnie jak w ofertach abonamentowych telewizji "n" parowana na stałe z dekoderem lub modułem CAM. Telewizja na Kartę HD cechowała się dostępnym na 12 miesięcy pakietem bez opłat.

Telewizja na kartę HD

 

Konkurencja

Na dzień dzisiejszy w przypadku telewizji na kartę praktycznie nie ma żadnej konkurencji. Choć rozróżnia się kilka ofert (SMART HD+, N Na Kartę, NC+ Telewizja Na Kartę) w praktyce należą one do jednego właściciela. Cyfrowy Polsat nie sprzedaje już nowych zestawów pre-paid. NC+ ma je cały czas w sprzedaży, nawet uruchomiła nowy pakiet Komfort+ z dodatkowymi kanałami, ale nadal wydaje się, że klienci "na kartę" są traktowani jakby po macoszemu i odnosi się wrażenie jakby każdego klienta pre-paid usiłowano przenieść na abonament.

Rynek - jak jest obecnie

Obecnie w sprzedaży są dostępne następujące oferty telewizji na kartę:

 1. SMART HD+ (do wyczerpania stanów magazynowych)
 2. Telewizja Na Kartę HD (do wyczerpania stanów magazynowych)
 3. N Na Kartę (do wyczerpania stanów magazynowych)
 4. NC+ MIX (do wyczerpania stanów magazynowych)
 5. NC+ Telewizja Na Kartę (z pakietem Start+ oraz Komfort+)
 6. TNTV (do wyczerpania stanów magazynowych)

Pozycje od 1 do 5 włącznie należą obecnie do platformy NC+. Pozycja 6 TNTV, to telewizja po IP - więcej na tej stronie: tntv.pl - jednak i w tym przypadku nie jest już ona rozwijana.

 

Odnosimy wrażenie, że polskie platformy cyfrowe nie dostrzegają potencjału jaki tkwi w rynku pre-paid.

 

Spójrzmy jak kształtuje się rynek telefonii komórkowej na podstawie danych z 2016 roku. Poniżej ciekawe zestawienie udziału kart pre-paid (na kartę) i post-paid (umowy o abonament) w ogólnej liczbie kart SIM:

Źródło: UKE

https://archiwum.uke.gov.pl/analiza-aktywnych-kart-sim-19858

Opracowanie obejmuje liczbę klientów telefonii ruchomej (bez rozróżnienia na technologię dostępową) korzystających z usług telekomunikacyjnych:

 • pre-paid, tzw. usługi przedpłacone, gdzie płatność następuje przed świadczeniem usługi
 • post-paid, czyli usługi abonamentowe, gdzie płatność następuje po danym okresie rozliczeniowym (w tym mix)

Na koniec 2015 roku użytkowników prepaid było ponad 50%. Jeśliby przyjąć dalej tendencję spadkową po ok 4% rocznie (jak miało to miejsce 2014 -> 2015 rok), to obecnie na dzień dzisiejszy może to być 38-40%.
Jako, że rynek telewizji jest oczywiście inny, to z rozmów z klientami a także z przeglądania opinii w internecie wynika, że zainteresowanie telewizją na kartę jest spore, a byłoby jeszcze większe gdyby:

 • zwiększono ilość pakietów
 • ułatwiono zarządzanie pakietami (np. przez internet)
 • promocja ofert (analogicznie do telefonów na kartę)

W wielu krajach rynek ofert telewizji na kartę jest znaczny; dotyczy to przede wszystkim niskich - podstawowych pakietów. Bardzo często są to odwzorowania oferty naziemnej telewizji cyfrowej, w przypadku której praktycznie niewykonalne jest zapewnienie pokrycia 100% powierzchni danego kraju. Im więcej terenów górzystych tym gorzej.

 

Jak być powinno?

Serwis tvnakarte.eu cały czas uważa, że powinno się udostępniać wszystkie kanały z telewizji naziemnej poprzez system satelitarny, aby każdy kto chce i płaci abonament za posiadanie odbiornika telewizyjnego miał dostęp do pełnej oferty podstawowych stacji telewizyjnych i radiowych, szczególnie Telewizji Polskiej TVP i Polskiego Radia.

Te kanały które powinny być udostępnione za jednorazową lub stałą opłatą "dystrybucyjną" to te które są dostępne w multipleksach ogólnopolskich, czyli 27 programów (stan na marzec 2018 r). Oto lista programów:
Multipleks 1: ESKA TV, Polo TV, Fokus TV, TTV, ATM Rozrywka, TV TRWAM, Stopklatka TV, TVP ABC
Multipleks 2: Polsat, TVN, TV 4, TV Puls, TV 6, Puls 2, TVN Siedem, Super Polsat
Multipleks 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP 3 (Regionalna), TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP INFO HD
Multipleks 8: Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP

Kanały pogrubione są już dostępne z satelity w postaci niekodowanej - bez jakichkolwiek opłat stałych.

Operator Telewizji Na Kartę powinien udostępnić abonentom internetowy E-BOK, w którym każdy po rejestracji mógłby:

 • sprawdzić ważność doładowania
 • sprawdzić stan konta, oraz numer konta do wpłat
 • dokonać zmiany pakietu programów, ewentualnie migracji na abonament
 • wykonać reaktywację karty - ponowienie uprawnień

 

Przykłady zza granicy

Francja

TNT SAT - oferta od Canal+. Opłata jednorazowa raz na 5 lat. Dekoder z kartą można zamówić przez internet wraz z wysyłką do Polski (!) Nadaje z satelita Astra 1 - 19,2º Wschód z zasięgiem na praktycznie całą Europę.
www: www.tntsat.tv

FranSAT - nadaje z satelity Atlantic Bird 5º zachód
www: www.fransat.fr

W obu powyższych - to co w naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatnie także z satelity.

Włochy

tivusat - ponad 26 kanałów HD i wiele innych całkowicie bezpłatnie - satelita Eutelsat HotBird 13 - 13º Wschód
www: www.tivusat.tv

Czechy

Oferta FreeSAT by UPC

Aktywacja 500 KC
Opłata roczna 500 KC (ok. 84 zł)
21 kanałów TV za darmo
www: cz.freesattv.tv

Wielka Brytania

Freesat

Kilkadziesiąt odkodowanych kanałów z zasięgiem na Wyspy Brytyjskie i najbliższą okolice, w tym stacje BBC, ITV, Channel 4, Travel Channel, CBS i wiele innych.

Ciekawa historia powstania Freesat na tej stronie.

www: www.freesat.co.uk

 

 

Platforma TVP

Krótka historia próby utworzenia platformy TVP.

Założeniem platformy TVP było całkowicie bezpłatne udostępnienie wszystkich programów produkowanych przez Telewizję Polską na terenie Polski w postaci nieszyfrowanej (FTA Free-To-Air), w tym m.in. TVP 1, TVP 2, TVP Sport, TVP HD. Nadawanie takie było możliwe ze względu na prawa transmisji tylko do określonego terytorium, a nie na całą Europę. Niżej przedstawiamy mapę zasięgu sygnału z satelity Astra 1 z wiązką specjalnie zaprojektowaną dla Polski. Na terenie całego kraju do odbioru wystarczyła antena 60cm (nie jak obecnie gdy wymagana jest 80cm).

15 września 2009 r wystartował pierwszy etap platformy cyfrowej TVP (więcej informacji: Media2.pl) . W wiązce na Polskę nadawano: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Sport, TVP HD, TV Trwam i TV Puls. Do odbioru wystarczył satelitarny odbiornik HD.

Mapa zasięgu wiązki Telewizji Polskiej

 

W drugim etapie miał być uruchomiony bezpłatny pakiet kanałów kodowanych, dostępnych przy jednorazowej opłacie za kartę kodową (50-100 zł). W tym pakiecie miały znaleźć się stacje nadawców komercyjnych, m.in. Polsat, Polsat 2, TVN, TVN 7, TV4, itd.

W trzecim etapie zamierzano uruchomić pakiet kanałów płatnych, w którym abonent wybiera i płaci za stacje które chce oglądać - model a la carte.

Niestety platformę TVP po kilku miesiącach na skutek zmiany prezesa spółki zamrożono a kanały z satelity zakodowano.


 

Na powyższych przykładach, m.in. związanych z telefonami "na kartę", można zaobserwować sporą grupę ludzi, którzy pomimo posiadania środków, nie chcą się na siłę wiązać jakąkolwiek umową aby nie martwić się zobowiązaniami, które trzeba wypełnić do końca i np. pilnować terminów tych zobowiązań. Część osób po prostu woli spać spokojnie płacąc z góry za coś z czego będą korzystać, jednocześnie też mając poczucie bezpieczeństwa i wolności związane z dowolnością wyboru i sposobu zaspokajania swoich potrzeb.

 

A Twoim zdaniem - jaka powinna być telewizja na kartę?

Zapraszamy do wpisów w komentarzach pod artykułem.

Komentarze  

#2 tomasz 2019-04-14 16:43
Myślę że opłata powinna być za każdy wybrany kanał i w ten sposób sam sobie ustalam co ma być w moim pakiecie i za to płacę np. SMS-em
Cytować
#1 janeksp6 2019-04-10 14:35
Powinien być jeden pakiet kanałów sportowych PL
Eleveny 1 2 3 4 Eurosport 1 2 Canal + sport
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok Odmawiać